Корида, фламенко, вино і Кармен…
Іспанія – країна сонячних пляжів і величних гір, солодкого вина і тривалої сієсти, країна божевільної геніїв і відкритого, запального народу. Країна, що зігріває теплом запального фламенко, занурює в атмосферу свята і романтики, з новою гостротою пробуджує давно забуті почуття, бажання відчувати життя у всіх його проявах. Іспанія – країна-пристрасть, країна-натхнення, країна, в яку Ви захочете повертатись знову і знову… Мільйони туристів з усього світу щороку приїжджають на сонячні узбережжя цієї прекрасної країни. Тут є все: від густих лугів, засніжених гір і величезних боліт до соляних озер і пустель. Корида , фламенко , карнавали , безліч архітектурних пам’яток поєднують в собі культуру Греції , Риму , культуру Кельтів , чудова кухня і надзвичайні вина – це далеко не всі особливості цієї багатогранної і яскравої країни. Іспанія – держава в Південній Європі, її територія розташована в західній частині Середземного моря на Іберійському півострові, який вона ділить з Португалією. Клімат Іспанії типово середземноморський, субтропічний. З безлічі чудових міст Іспанії насамперед потрібно відзначити процвітаючу столицю країни Мадрид, жваве прибережне місто Барселону, знамениту коридами Памплону і батьківщину фламенко Севілью. Але це далеко не все! Іспанія омивається Середземним морем і Атлантичним океаном. Довжина берегової лінії 4964 км. Столиця: Мадрид (3,2 млн. осіб). Найбільші міста: Барселона (1,6 млн.осіб), Валенсія (786 тис.осіб), Севілья (697 тис.осіб), Сарагоса (666 тис.осіб), Малага (567 тис.осіб), Більбао (347 тис.осіб). Етнічний склад населення: каталонці – 15,6%, андалусійці – 15,6%, кастильці – 11,1%, валенсійці – 9,7%, галісійці – 7,4%, баски – 5,6% і спекотне сухе літо. Внутрішні райони країни дуже сухі, з холодною зимою і жарким літом. Температура води в Атлантичному океані поблизу островів влітку +22 º С – +24 º С, а взимку не опускається нижче +17 º С – +18 º С. Грошова одиниця країни – євро. Гроші можна обміняти в аеропорту, обмінних пунктах, відділеннях банків і в готелях. Дорожні чеки можна перевести в готівку в мережі універмагів El Corte Ingles. В більшості готелів, ресторанів, магазинів приймаються також тревел-чеки і найбільш відомі кредитні картки. Чайові. В Іспанії прийнято давати чайові: гідам і водіям після екскурсії, носіям, покоївкам, а також 5-10% від суми рахунку в барах і ресторанах. Мова Іспанська. Тим не менш, у багатьох частинах Іспанії говорять на різних мовах (каталонською, галісійською, астурійською, валенсійською, балеарською і т. д.). Деякі з цих мов, згідно з конституцією 1978 року, є у відповідних регіонах офіційними. За винятком баскської (походження якої, до речі, досі невідоме). Релігія Більшість населення Іспанії – католики.
Автобус:
Автобусні станції (іспанською estacion de autobus) в Іспанії є практично у всіх великих містах і курортних центрах. Розклад руху автобусів можна знайти в туристичних агентствах і на автовокзалах, до того ж вони часто вивішені на вітринах магазинів і кафе, особливо тих, що знаходяться поблизу автобусних станцій. Вихід з автобуса здійснюється тільки через задні двері. Карти міських автобусних маршрутів є на кожній зупинці, які позначені жовто-зеленими щитками з написом «bus». Червоним кольором, як правило, позначають маршрути, що пролягають по центральних районах міста, а блакитним кольором – маршрути нічних автобусів. Міські автобуси в Іспанії курсують з 5:30 до 00:00. Поїздка сплачується безпосередньо в автобусі: пасажир говорить водію місце призначення і кількість осіб. Водій видає чек, в якому вказана вартість проїзду. В Іспанії на всі види міського транспорту діють єдині квитки, їх вартість залежить від кількості транспортних зон, які пасажир пересікає за поїздку. У різних містах встановлені ще й власні тарифи, знижки, пільги та проїзні на різні види транспорту. Мережа міжміських автобусних ліній пов’язує всі куточки Іспанії і відрізняється високим рівнем сервісу (кондиціонер, біотуалет, відеоапаратура). Поїздка на автобусі дешевша, ніж на поїзді, і дозволяє краще познайомитися з країною. Так, вартість проїзду між найвіддаленішими містами залижить від сезону, дня тижня, часу доби і дальності поїздки і не перевищить 40-45 євро. У розпал туристичного сезону автобуси на основних маршрутах відправляються з інтервалом приблизно раз на годину. Квитки можна придбати в касах автовокзалу або в туристичних агентствах.
Потяг:
Залізничні лінії в Іспанії експлуатуються державною компанією RENFE (Red Nacional de Ferrocarriles Espanolas / Національна Мережа Іспанських Залізниць). Є безліч тарифів на поїзд, в залежності від дня тижня і часу року. Квитки продають в касах з/д станцій і вокзалів, в туристичних офісах. Там же можна отримати детальну інформацію про розклад руху поїздів. На великих вокзалах Мадрида, Барселони, Севільї, Саламанки та ін., крім квиткових кас, існують спеціальні туристичні центри – в них обслуговують туристів і продають квитки на будь-який напрямок, в тому числі завчасно. Співробітники таких центрів зазвичай говорять англійською і французькою, до оплати там приймають всі типи кредитних карт основних платіжних систем. Щоб не товпитися в черзі, потрібно попередньо взяти талон з номером в невеликому автоматі при вході в центр. Коли настане ваша черга, відповідний номер висвітиться на табло над одним з віконець. Купити квиток можна також через сайт RENFE. Замовляти квитки он-лайн можна максимум за 60 днів, а купувати в касах вокзалів – мінімум за 5 хвилин до відправлення поїзда. На всіх напрямках і у всіх поїздах Іспанії працюють контролери. Якщо ви не встигли купити квиток, це можна зробити після відправлення поїзда – безпосередньо у контролера, але обійдеться це трохи дорожче. Потяги в Іспанії бувають декількох видів. По-перше, вагони поїздів мають два класи: перший (primera) і другий (segunda).По-друге, поїзди різняться за рівнем комфорту.
Таксі:
Таксі в Іспанії буває офіційним (ліцензованим) і приватним. Офіційне таксі може бути забарвлене з чорно-жовтий колір (як у Барселоні) або в білий (як в цілому по Іспанії), має світлове табло з написом taxi і лічильник. Про те, що таксі вільне, говорить прапорець «libre» (вільно) або зелений вогник (вночі). Взяти таксі можна на стоянках таксі (Parada de Taxi), відмічених блакитною вивіскою з великою білою літерою «Т», або ж зупинити на вулиці. Крім того, таксі можна викликати по телефону в ресторан, готель, супермаркет. Максимальний час очікування замовленого таксі – 10 хвилин. Вартість проїзду зазвичай розраховується наступним чином: за посадку – 2 євро, далі за кожен км – 1 євро вдень і близько 1,2 євро вночі (з 22:00 до 06:00). За багаж – ще 1 євро. У святкові та вихідні дні тарифи збільшуються. При поїздках за міську межу необхідно заздалегідь обумовити з водієм вартість проїзду, оскільки пасажир оплачує і зворотну дорогу таксі. Оплата в ліцензованих таксі проводиться тільки відповідно до показань лічильника.
Метро:
Метрополітен в Іспанії – дуже зручний засіб пересування, з його допомогою легко і швидко можна доїхати практично в будь-яку точку міста, до того ж деякі лінії мають станції перетину з Renfe (Іспанські Національні залізниці) і трамвайними лініями. Метро є в таких великих містах, як Мадрид, Барселона, Валенсія, Більбао, Аліканте, Малага, Пальма де Майорка, Севілья. У всіх містах принцип роботи метро приблизно однаковий. Метро Іспанії, як правило, поділено на транспортні зони, і оплата стягується відповідно – чим більше зон перетинає пасажир під час поїздки, тим вища вартість проїзду (від 1,50 євро). Квитки на метро бувають одноразові і багаторазові, вони поширюються також і на інший громадський транспорт у містах. Квиток необхідно зберегти до кінця поїздки. Метро в Іспанії, як правило, відкрито з 05:00-06:00 до 23:00-00:00 (по вихідних і святах – до 01:00-2:00).
Трамвай, фунікулер і канатна дорога:
Трамваї є в багатьох містах Іспанії і, зазвичай, це частина системи метрополітену (на картах-схемах метрополітену позначаються буквою Т). Їх називають також наземним метро. Іспанські трамваї – сучасні, швидкі, дуже зручні і обладнані за останнім словом техніки. Трамваї курсують регулярно, як правило, з 05:00 до 00:00, в свята, вихідні та по п’ятницях – до 02:00. Панорамний транспорт Іспанії представлений фунікулерами і канатними дорогами. Їх наявністю можуть похвалитися Барселона (канатна дорога Montjuic), острів Тенеріфе і деякі інші міста.
Морський транспорт:
Оскільки більша частина Іспанії омивається Середземним морем і Атлантичним океаном, в Іспанії добре розвинений і водний транспорт. Морські пасажирські перевезення по Середземномор’ю здійснює компанія Transmediteranea. Її пороми і пасажирські судна відправляються на Балеарські острови з портів Барселони і Валенсії, на Канарські острови – з порту Кадіса. Інші поромні компанії, що здійснюють поромні перевезення – Comarit і FRS. Між Іспанією та Африкою також існує регулярне поромне сполучення – автомобільні та пасажирські пороми, швидкісні катери. Так, регулярні рейси здійснюються з Малаги в міста Мелілья (іспанський анклав в Марокко) і Надор. Ціна квитка в одну сторону – 35-40 євро. З міста Тарифа (Іспанія) в Танжер (Марокко) пором відправляється 8 разів на день. Ціна – 25-27 євро. З іспанського Альхесіраса також в Танжер ходить паром 8-10 разів на день щодня, ціна квитка – близько 29 євро.
Літак:
В Іспанії є близько 30 міжнародних аеропортів. У кожному великому місті є свій аеропорт, звідки літають літаки в усі регіони країни. Основні великі аеропорти Іспанії – Барахас в Мадриді і Ель Прат в Барселоні. Головні авіакомпанії, що обслуговують міжнародні та внутрішні лінії, – Iberia і Air Europa. Час польоту з Мадрида до Барселони – 55 хвилин, до Валенсії – 30 хвилин, у Більбао і Севілью – 50 хвилин, на Майорку – 1 година, на Канарські острови – 2 години 30 хвилин. Усі міжнародні аеропорти пов’язані з центрами міст експрес-автобусами.
Оренда авто в Іспанії
Щоб узяти автомобіль напрокат, потрібно пред’явити паспорт та міжнародні права. Деякі компанії вимагають, щоб водій був не молодше 21 або 23 років, а права видані не менше одного або двох років тому. Вартість оренди коливається в межах 30-80 EUR в добу. Часто компанії вимагають депозит (часом рівний вартості всієї оренди) або кредитну картку. В Іспанії обов’язково потрібно пристегнути ремені безпеки: за недотримання цього правила загрожує дуже високий штраф. Дозволена швидкість руху по місту – 40 км / год, по звичайній дорозі – 100 км / год, по автостраді – 120 км / ч. Вибираючи маршрут по трасах Іспанії, немає сенсу скупитися: платні дороги набагато скорочують час в дорозі і в підсумку виходять не дорожче безкоштовних – за рахунок меншої витрати палива.Не варто економити на оренді машин, звертаючись в дрібні, нікому не відомі пункти прокату: обраховують і «надувають» в 99% випадків. Всі дороги в країні в дуже хорошому стані і в більшості своїй безкоштовні. Необхідно платити лише за користування автострадами (autopislas, позначаються знаком «А» на блакитному фоні).
У будь-якому місті Іспанії є телефони-автомати, з яких можна дзвонити по всьому світу. Для цього користуються як телефонними картками, так і монетами. Телефонні картки продаються в тютюнових кіосках. Дешевше дзвонити до 8:00 і після 22:00. Корисні номери телефонів: Національна поліція – 091, місцева поліція – 092, Cruz Roja (Червоний Хрест) – 22-22-22, термінова медична допомога – 061, пожежна служба – 080, служба точного часу – 093, довідкова служба про міських вулицях, рух автобусів, чергових аптеках і т.д. – 098.
Однією з найбільших “родзинок” Іспанії є її кухня – одна з кращих в світі. Обов’язково варто спробувати печеню «касуела», знаменитий соус «аліолі», «паелью» (плов з мідіями і креветками), холодний овочевий суп «гаспачо» (Андалусія), булочки з листкового тіста «енсаймадас» і пироги «емпанадас» з м’ясом, рибою (Майорка). Король іспанських столових вин – «Ріоха». Також популярні херес, малага, каталонська «кава» (ігристе вино, що не уступає французькому шампанському). На Майорці виробляють дивовижні лікери з ароматичних трав.Не можна перебуваючи на Канарських островах не спробувати місцеві десерти. Більшість солодких страв на Тенеріфе їдять з пальмовим медом, який роблять на Гомера. Канарська вино, головним чином «мальвазія», в усі часи вважалося одним з кращих у світі.Обід в Іспанії – це одна з найприємніших церемоній повсякденного життя. Туристи легко можуть знайти затишний ресторанчик з цілком прийнятними цінами. Меню, зазвичай, вивішується біля входу в ресторан. Іспанія – батьківщина багатьох міцних напоїв, улюблених в усьому світі. Іспанські вина не менш популярні, ніж французькі та італійські, вони широко відомі у світі своїми чудовими смаковими і ароматичними якостями. Кожен виноробний регіон славиться власними багатовіковими традиціями і рецептами виробництва вин. Так, найвідомішим іспанським вином є «Ріоха» («Rioja») – вино, вироблене в однойменному регіоні Іспанії. Область Ріоха виробляє в основному червоні вина, які витримуються в бочках з американського дуба і розливаються в бордоські пляшки. Проте є відсоток вин білих, які слід пити молодими, і рожевих з плодовим ароматом, які прийнято випити на наступний рік після їх виготовлення. Вина Ріохи, яка має статус якості DOC (Denominacion de Origen Calificada), класифікуються за часом витримки: Ховен (hoven) – до 1 року, Кріанца (crianza) – 3 роки (з них мінімум 1 рік в дубовій бочці), Резерву (reserva ) – 4 роки (з них 1 рік в дубовій бочці + 2 роки в пляшках), Гран Резерву (Gran reserva) – 6 років (з них 2 роки в дубовій бочці + 3 роки в пляшці). Знавці вина радять чоловікам і жінкам пити різні види «Ріохи». Чоловікам – Alta «gran reserva», вироблене на півночі області Ріоха, а жінкам – Alavesa «reserva» або «gran reserva», створене на півдні області і що має більш м’який і легкий смак. Валенсія – ще один регіон Іспанії, що славиться якісним вином (має статус якості DO (Denominacion de Origen)). Тут виробляють відмінні білі вина з сортів винограду Мерсегера і Мальвазія, а також ароматне солодке Москатель золотистого кольору. Червоних вин у Валенсії не багато (Монастрель, Гарнача, Каберне Совіньон), і їх прийнято пити молодими.
Шопінг в Іспанії принесе задоволення всім, оскільки сезон знижок в країні триває довше, ніж в решті Европи. Омріяний «Rebajas» (так звучить «розпродаж» по-іспанськи) на вітрині якраз для тих, хто збирається заощадити на покупках. Якщо побачите таку табличку, значить можна сміливо заходити в престижні бутіки і знайти там низькі ціни на брендові речі. Mango, Bershka, Zara, Якщо хтось досі не знав, що це іспанські бренди, то радимо придбати їх безпосередньо на батьківщині виробника .Тут незрівнянно дешевше, та й вибір значно більший. Прогулянка по магазинах Іспанії принесе задоволення не тільки запеклим шопоголікам, але і більш економним покупцям. Найбільш знамениті магазини: “La Maquinista” “El Corte ingles”.
Поширити сторінку
м. Львів, вул. Братів Рогатинців, 12/10
м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 3A
097 416 0070 Viber
093 170 4588
Пн - Пт 10:00 - 19:00
Субота 10:00 - 14:00